پرسش های مرتبط با مغز و اعصاب

شایع ترین علائم تومورهای مغزی چیست؟

شایع ترین علائم تومورهای مغزی می تواند شامل سردرد، تهوع و استفراغ باشد که اغلب به هنگام صبح از شدت بیشتری برخوردار است؛ صرع یا تشنج، اشکال در صحبت کردن، اشکال در فکر کردن و یافتن کلمات مناسب، تغییرات رفتاری، ضعف یا بی حسی در یک قسمت یا یک سمت از بدن، گیجی و اشکال در جهت یابی و همچنین فراموشی است. اگر چه موارد ذکر شده در بالا از شایع ترین علائم تومور مغزی هستند، اما می توانند نشانه ابتلا به سایر مشکلات پزشکی نیز باشند. چنانچه شما هر یک از این علائم را در خود سراغ دارید، می بایست برای آگاهی از تشخیص دقیق و قطعی به پزشک مراجعه کنید.

علائم شایع تومورهای مغزی در کودکان چیست؟

برخی از علائم عمومی تومور مغزی در کودکان می تواند شامل سردرد، حالت تهوع (که معمولا در صبح اتفاق می افتد و با استفراغ همراه نیست)، عدم تعادل و توازن، تشنج، دو بینی و یا هر نوع مشکل بینائی، کاهش هماهنگی بین اعضای بدن، خستگی یا سستی و خواب آلودگی، احساس ضعف در یک سمت از بدن، افزایش اندازه سر، حرکات کنترل نشده چشم، کج خلقی و تغییرات رفتاری است.
علائم این بیماری معمولا در کودکان به آسانی قابل تشخیص نیست، به ویژه در کودکان کم سن و سال تر که قادر به ارائه توصیف کامل از شرایط خود نیستند. برخی از این نشانه ها می تواند مشابه علائم موجود در اغلب بیماری های شایع در کودکان باشد. تفاوت موجود این است که در کودکان مبتلا به تومور مغزی این علائم تداوم پیدا کرده و به مرور زمان وخیم تر می شود. چنانچه شما هر یک از این علائم را در کودک خود سراغ دارید، مهم است که برای آگاهی از تشخیص دقیق و قطعی به پزشک مراجعه کنید.

آیا همه ی تومورهای مغزی سرطانی هستند؟

خیر. در واقع نوع بدخیم تومور است که به نام سرطان شناخته می شود. دو نوع از شایع ترین اشکال سرطانی توده های مغزی، تومورهای مغزی متاستیک (ضایعات مغزی ثانویه) و تومورهای گلیال هستند که در چندین شکل مختلف ظاهر می شوند.
تومورهای خوش خیم، سرطانی نیستند. البته برخی از تومورهای خوش خیم نیز خطرناک هستند مانند تومور مننژیوم پیش رونده. از سوی دیگر برخی از تومورهای خوش خیم مغزی ممکن است بعدا به دلایل ناشناخته به نوع سرطانی تبدیل شوند.

نحوه تشخیص تومورهای مغزی به چه صورت است؟

تشخیص تومور مغزی به طور معمول شامل چندین مرحله است که عبارت از معاینه، CT scan، MRI، و نمونه برداری می باشد.

آیا تراشیدن موی سر به هنگام عمل جراحی مغز الزامی است؟

به دلیل جلوگیری از عفونت و دسترسی بهتر، قسمتی از مو که در مجاورت محل زخم است، باید تراشیده شود.

پرسش های مرتبط با جراحی دیسک کمر و ستون فقرات

آیا عمل جراحی دیسک کمر با خطر فلج شدن همراه است؟

علت جراحی دیسک کمر، بیرون زدن دیسک و فشار آن بر روی عصب است که سبب درد و ضعف در اندامها میشود. کنار زدن عصب و خارج کردن دیسک خطر آسیب به آن را به همراه دارد اما این خطر امروزه بسیار کم میباشد. ولی از طرفی ادامه فشار دیسک بیرون زده بر روی عصب هم خطر آسیب عصب و فلجی را دارد. در صورت توصیه شدن به عمل جراحی، خطر بیرون زدگی دیسک بسیار بیشتر از خطر فلج شدن سنجیده شده است.

پانسمان محل عمل تا چند روز لازم است؟

در افرادی که بیماری زمینه ای مانند دیابت یا مشکل خاص دیگری ندارند، ۴۸ ساعت پس از جراحی پانسمان برداشته شده و شما میتوانید دوش بگیرید.

بیمارانی که جراحی دیسک کمر میشوند، چه مدتی بعد از عمل نیاز به استراحت دارند؟

امروزه با روشهای جدید جراحی دیسک کمر ، نیاز به استراحت بیماران به شکل قابل توجهی کوتاه شده است. بیمار در همان روز میتواند از تخت خارج شده و راه برود. با کمی مراعات در ماه اول بعد از جراحی باز و احتیاط در حرکت معمولا بیمار در ماه دوم به زندگی عادی خود به صورت کامل باز میگردد.